Ekspert ostrzega, że CBDC nie będzie nosić tych samych zalet co Bitcoin

Czołowy rosyjski naukowiec powiedział Moskwie to, co wielu w świecie kryptońskim myślało przez bardzo długi czas

że cyfrowe waluty banku centralnego (CBDC), takie jak tzw. cyfrowy rubel, nie zapewnią wielu zalet kryptoassu, jak bitcoin (BTC).

Mówiąc w wywiadzie dla Finverii, Wasyl Sołodkow, dyrektor Instytutu Bankowości Wyższej Szkoły Ekonomicznej, stwierdził,

„Rosyjski Bank Centralny mówi, że chce pozycjonować własnego urzędnika [kryptoaseta] jako konkurenta dla istniejących [żetonów], ale cyfrowy rubel oczywiście na tym straci i będzie słabszy. […] Cyfrowy rubel nie będzie miał niepodważalnych zalet istniejących [kryptokasetów] jako anonimowości, funkcjonalności transgranicznej i skończonej podaży“.

The expert added that payment firms would likely suffer as a result of the Central Bank’s project, which would effectively wipe out the need for third financial providers.

I dodał,

„Główną zaletą Bitcoin Bank jest możliwość ominięcia różnych ograniczeń“. Kupujesz Bitcoin, płacisz każdemu, gdziekolwiek, lub na odwrót „Bitcoin“. Płacisz w Bitcoin, sprzedajesz go i dostajesz swoje pieniądze. Czy można to zrobić za pomocą waluty cyfrowej oferowanej przez Bank Centralny? Najprawdopodobniej nie.“

Jednak wydaje się, że punkty Sołodkowa byłyby istotne nie tylko dla Rosji i jej projektu cyfrowego rubla, ale także dla wielu innych krajów, które obecnie pracują nad emisjami CBDC i mają nadzieję na uzyskanie wszystkich tych samych korzyści, jakie mają obecnie BTC – przy zachowaniu tego, co niektórzy twierdzą, że są przestarzałe modele finansowe, w tym centralizacja.

Tymczasem gdzie indziej w Rosji, Alfa-Bank, szef jednego z największych banków komercyjnych w kraju, wezwał Moskwę do uregulowania kwestii kryptońskiej. W wywiadzie dla mediów RBC prezes zarządu banku Petr Aven stwierdził,

„Nie wierzę w kryptoasety. I wydaje mi się całkowicie naturalne, że zaostrzenie istniejących przepisów dotyczących kryptofonów. Żadne państwo narodowe – jak nauczyłem się na uniwersytecie – nie pozwoli na powstanie równoległej waluty.“

Rosyjski parlament, Duma Państwowa, zatwierdził w pierwszym czytaniu nową ustawę o podatku od kryptofonów. Według Dziennika Ustaw, niższa izba parlamentu zagłosowała za projektem ustawy, który teraz zostanie poddany drugiemu czytaniu – i może stać się drugim aktem prawnym specyficznym dla kryptońskiego narodu.

Projekt zakłada nałożenie podatków na zyski z handlu kryptami – w przypadku nie uznania podatków związanych z kryptami za przestępstwo, a w przypadku skazania osób naruszających te przepisy, grozi im kara więzienia.